Her er litt nyheter fra livet på Shalam:
På en morgensamling i Shalam minnet Vidar oss om noe meget vesentlig: – Alle mennesker bør se i 4 retninger. Er dere med på det? Det kan godt tenkes at du ville si at det er mange flere retninger vi bør se.
1.Hvis du ser framover får du vite hvor du skal.
- Bakover ser du for å huske hvor du kommer fra.
- Nedover for å ikke trampe på noen.
- Se til sida for å se hvem som er ved din side i tunge stunder.
De 4 enkle kjøreregler syns jeg er litt gode. Så tenker jeg også på hvordan var Jesus der? Var han flink til å se bakover, se til siden og se framover? Han var ihvertfall flink til å se framover. Han traff veldig mange og han kunne godt ha sagt, nei, vet du hva, jeg vil ikke ha noe med deg å gjøre. Men så ga han oss sjansen til rett og slett å følge ham. Det har jeg gjort i mange år. Så er det jo sånn at han har aldri skuffet meg, men jeg har nok tenkt mange ganger at hvor i alle verdens dager er du? De gangene jeg har tenkt sånn, men så har fått satt meg ned og ting har roet seg, så ser jeg jo at det er Han som rett og slett har bært meg. Han har vært der heile tida. Det er de enkle ordene i dag og det er det viktigste. Når vi skal formidle noe om Jesus må det være enkelt, slik at vi kan forstå det.”
Fra Kraftverkhet til Det hjelper
Camilla Bang Langeid har sluttet i Shalam og Kraftverket og ble takket for innsatsen i sommer. Camilla har gått videre med å bygge opp en lokal avdeling av Det Hjelper i lokalene til Shalam Women. Hun er godt i gang etter sommeren og sier: – På torsdags ettermiddager ønsker vi å gå i gang med billedterapi og turgruppe. Fredag på dagtid er det åpent for samtale med pårørende. (Camilla kan kontaktes.)Vi kommer til å ha tett samarbeid med Shalam og Shalam er medlem i Det hjelper. Åse Gunn Mosvold Hogga er styrets leder og Oddvar Øyulvstad er med i styret. Foreningens navn er Det Hjelper bruker- og pårørendeorganisasjon.
Foreningens navn er Det Hjelper bruker- og pårørendeorganisasjon. Les mer på Det Hjelper | Alt makter jeg i ham som gjør meg sterk
Håndarbeidskafe
Håndarbeidskafe i Shalam Stua (Shalam kafeen): Si fra til venner og kjente at det er hver tirsdag på dagtid. Laila er med på dette.
Kraftverket
Kraftverket har nytt team. Cato og Linn, sammen med Andreas er det nye teamet. Thor er fortsatt med som mentor. Andreas sier: – Etter sommeren pleier det å være lite oppmøte, men nå har det vært ganske mange som møtte opp. Pengegaven fra Sparebank Sør-Norge 1 kom godt med, så varmepumpe er også installert. Det er jo flott å trene i 16-17 grader. Vi holder på å pusse opp med nytt gulv og nye treningsapparater. Teamet drar på leir til Jeløya i Moss hvor Det hjelper har sommerleir siste helga i august.
Mandagsmøtet
Hver mandag arrangerer Shalam kveldsmøte med et kristent budskap.Her er det “åpen mikrofon” hvor folk deler sine vitnesbyrd, opplevelser og tanker om tro og tvil. Det er fantastisk sang og musikk av våre dyktige musikere. Vi starter med enkel servering klokken 19:00 og selve møtet begynner 19.30. Mandagskveldene er i gang igjen etter sommeren. Vi spør Thor om en status:
– Fra Shalams spede start, er det særdeles viktig at det ligger åndelighet i bunnen av alt vi gjør. Vi må ta vare på den åndelige arven og føre den videre, så kom gjerne på møtene. Det å “føre dem til Kristus”, ligger jo i grunnvisjonen, det er godt å bli minnet på det. Det er jo først da vi blir “frisk trygg og hel.” Kjempefint om flere vil følge opp om møtene og ha et ord med i laget.” En vennlig og mild henstilling fra Thor Solberg. Shalams formålsparagraf er å oppsøke mennesker, lede dem til Kristus, hjelpe dem ut av rus, avhengighet og andre utfordringer, lære dem og bygge dem opp, for å føre dem tilbake til samfunnet som mer hele, friske og trygge mennesker.
Jamsession annenhver onsdag
Preben har hatt veldig lyst til å starte en kveld annenhver uke med åpen jamsession i kafeen, for å slippe til de talentene som fins på gateplanet. -Drømmen er å ha en arena hvor det er lett og lav terskel for å slippe til på scenen, og forhåpentligvis skape en følelse av verdi og håp. Bare å spille musikk er jo fantastisk så derfor har vi tilgjengelig utstyret og instrumentene som vi har på scenen nå. – Nå skjer det endelig! Onsdag 3. september så fyrer vi i gang med første jam session på Shalam. Vi kommer til å ha hver fjortende dag. Hilde Charlotte Solberg blir første gjesteartist, så hun kommer til å åpne jammen med en 3-4 låter. og så skal andre få lov til å sleppe til. Forhåpentlig kommer det nok folk til at vi kan ha underholdning hele kvelden. Uansett kommer bandet til å fortsette å jamme og spille. Serveringen er ikke helt på plass, men det blir ihvertfall kaffe og te å få.
Stiftelsen KRAFT:
KRAFT er i gang igjen og styremedlem Silje forteller: -På Arendalsuka stod vi på stand i fem dager fra mandag til fredag. Noen kom for å spørre hva KRAFT var, mens andre kom for å fortelle at de hadde familie eller venner som sleit med rus. Så mange kom egentlig fordi de hadde et behov for å lesse av litt og fortelle hvordan det er å leve som pårørende. De spurte hva KRAFT kunne bidra med, og det er klart at da Vidar G og jeg stod på stand kom vi også inn på Shalam. Foreløbig er det Shalam og FOS ettervern i Filadelfia som er de største medlemmene av KRAFT, men vi jobber med en håndfull, noen er på vei inn og andre ut, så vi er i en prosess. Men det som jeg sitter igjen med er at vi i Shalam må jo ha stand der neste år, så planleggingen er i gang for at alle avdelingene kan være representert der. Styret i KRAFT består av Vidar G, Oddvar Ø, Silje M, Vidar J, Fred G og daglig leder Anne Marie Løland. KRAFT er en overbygning for slike steder som Shalam, FOS ettervern og andre organisasjoner.
Hytteturen til Recover og Overgangsboliger
– I midten av august dro vi på hyttetur med Shalam, Recover og Overgangsbolig. Vi overnattet på DNT hytta på Gammeløya utenfor Flekkerøy. Det ble en suksess, og vi er enige om at å dra på hyttetur frister til gjentakelse. Stikkord fra turen er: Sol, båt, bading, SUP-brett, grilling, hamburgere, fellesskap, cola zero, taco, gode samtaler, kaffe og spørrespillet “gyldne øyeblikk” ☀️🍔🥳🌮🏄♂️🚤 Det er så gøy å komme seg litt ut av den hverdagslige rytmen, være sammen og bli kjent mens man er på tur!
Ellers ble det en veldig fin bakgård i hvor mange syns det var fint å sitte på ettermiddagen. Maling og sliping med fin innsats av beboere. Sommeren er også en sårbar tid. Noen reiser fra oss, men nå som høsten kommer regner jeg med at mange ønsker endring i livet. Det er mye pågang på telefonene fra enkeltpersoner, friomsorgen og fengsler.
Gjenbruksbutikkene
Guri forteller: – Det har gått unna i sommer. På Kaktus i nr. 27 har det vært mye folk innom, turister og ungdommer. Vi har solgt ganske mye og har hatt salg på tøy helt ned til halv av halv pris, og det gikk ut veldig mye. Vi har også hatt et kjempeoppdrag med et dødsbo med mange fine ting. Nå har studentene kommet så de kjøper også. Vi sender de litt rundt mellom butikken her og i 66. På Slettheia har vi hatt loppemarked på lørdager. Vi har solgt ut møblene billig og da går det ut ganske mange ting. Vi prøver å flytte oss ut fra Slettheia og avvikle den.
Sigmund og transporten har også travle dager. Guri roser hele teamet som er i butikkene og på transporten og nevner alle ved navn.
Oppsøkende og fellesskapsbyggende avdeling
har i sommer levert frukt og mye ting på nødboligene i juli, som de har fått fra Matsentralen. Bare Shalam og Blå Kors leverte i juli så Vidar fikk gode tilbakemeldinger at folk var takknemlige for hjelpen.
Husk å følg med Shalam på sosiale medier:
FB: Shalam Kristiansand og Shalam Gjenbruk
Insta: shalam_gjenbruk
Nettsiden: Shalam – Shalam
Vipps for gaver: 86001